Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır?

Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır?

Hakiki deri ürün kullanımı geçmişten günümüze hayatın birçok alanında oldukça yaygındır. Özellikle günlük eşyalardan olan çanta, cüzdan, anahtarlık, bileklik, kıyafet ve ayakkabılar deri ürünlerin başlıca kullanım alanlarıdır. 

Klas duruşları, kalitesi, şıklık ve kullanışlılıkları sayesinde gerçek deri ürünler yaygın şekilde kullanılabilmektedir. Kaliteli bir gerçek deri ürün kullanmak için bazı yöntemler ile derinin gerçek olup olmadığının anlaşılması mümkündür.

Derinin gerçek olup olmadığını anlamak için şu yöntemler uygulanabilir:


•    Deri yüzeyindeki kırışıklık ve gözeneklerin incelemesi.
•    Dokunma ve bastırma testi. 
•    Koku testi.
•    Hakiki deri yakma ve bükme testleri.
•    Su damlatma testi vb. 

Gerçek deriyi bir ürün satın almadan önce ilk olarak güvenilir satıcı tarafından satılan ürünün etiketinde gerçek deri olduğunu gösteren sembollere yer verilip verilmediği incelenmelidir. Gerçek deri olup olmadığını anlamak için bu işaret ve sembollerin yanı sıra ürünün bazı testlere tabi tutulması gerekecektir.  

Gerçek Deri Soyulur Mu?

Tabakalanmış deri malzemeler kullanılarak üretilen birçok ürün günümüzde hayatın birçok farklı alanında kullanılmaktadır. Hakiki deri genelde süet hissi vermektedir. Zaman içinde deride bazı deformeler meydana gelebilir. Soyulma, leke ve çizikler gibi unsurlar ve bazı hatalar derinin gerçek olduğunu gösteren bir işarettir. 
Gerçek deri ürün kullanıyorsanız mutlaka uygun ürünlerle bakımının ve temizliğinin yapılmasına özen göstermeniz gerekmektedir. Gerçek deri ilk bakışta aslında kendini belli etmektedir Deri yüzeyinde gözenekli ve kırışıklı bir yapı görülecektir. Ayrıca tekrar etmeyen desen izleri de gerçek deri olup olmadığının tespit edilmesinde son derece önemli bir unsur olacaktır. Kırışıklıklar ve gözenekler ürünün gerçek deri olduğunu gösteren önemli bir unsurdur. 

Hakiki Deri Yakma Testi Nasıl Yapılır?

Hakiki deri yakma testi derinin gerçek olup olmadığının anlaşılması için en çok tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Bu yöntem son derece riskli olacağı için genelde tavsiye edilmez. Çoğu zaman halk arasında hakiki deri yanmaz gibi bir tabir olsa da tıpkı kendi deriniz gibi gerçek deri de yanacaktır. 
Derinin yakma testi ile gerçek olup olmadığını anlamak için ateşe maruz kaldığında verdiği tepkiye bakılır. Deri diğer ürünler gibi alev almadan için için yanmaktadır. Ateşten uzaklaştığında ise ateşi genelde söner. Farklı yapay malzemelerden üretilen ve deri olarak satılan ürünler ise ısı ile ciddi bir değişme uğrayacaktır. 

Hakiki Deri Bükme Testi Nasıl Yapılır?
 

Gerçek deri bükme testi yaygın tercih edilen yöntemler arasında yer almaktadır. Hakki deri ikiye katlanarak büküldüğünde sırt kısmında renk değişimi ve gerilmeden kaynaklanan ufak kırışıklıklar oluşur. Suni deride bu unsurlar görülmez. 

Gerçek Deri Su Damlatma Testi Nasıl Yapılır? 
 

Gerçek deri su damlatma testi birkaç basit adımda yapılır. Derinin üzerine bir damla su damlatılır. 5 – 10 saniye bekledikten sonra suyu elinizle dağıtarak suyu içine çektiğinden emin olun. Suyunu içine çekmesi ve belirli bir yüzeyin ıslanması halinde gerçek deri olduğu anlaşılacaktır. 

Etiketler: Gerçek Deri Nasıl Anlaşılır, hakiki deri, gerçek deri, gerçek deri anlama, artul
Ocak 20, 2023
Listeye dön
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR